Geçenlerde arkadaşım Levent’in amazon.com dan kendine hafıza kartı getirttiğini görünce bende ilk siparişim olsun diye Manfrotto MP3-BK siparişi verdim hatta yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Tabi bunun birde işleyişi var yani kargo hangi aşamalar ile elinize ulaşıyor. Bende daha yeni bu yollardan geçmişken sizlerede yardımım dokunsun diye bu yazıyı hazırlıyorum.

Öncelikle alacağınız ürünü belirlediyseniz satın alma kısmına geçiyorsunuz.

Burada gerekli adres bilgilerini dolduracaksınız. Özellikle posta kodu bölümünü boş geçmeyin ve ürün Türkiye’ye gümrükten geçerek geleceği için, sizden ‘ID Number’ numaranızı girmenizi isteyecek, bu numara 11 Haneli TC kimlik numaranız eğer bunu doldurmazsanız paketinizin elinize ulaşma şansı %50 düşer. Bu yüzden es geçmeyin, bu aşamaları ve ödemeyi tamamladıktan sonra paket hazır olduğunda amazon.com size bir track number (takip no) verecek. İster amazon.com sayfasından isterseniz de UPS I-PARCEL sitesinden bakabilirsiniz. Fakat burda size Yurtiçi kargoya ait takip numarasını vermediği için ürün Türkiye’ye geldikten sonra takip edemezsiniz.

UPS I-PARCEL den takip ettiğiniz paketinizle alakalı örnek ekran görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Resim-1-

Şimdi ekran görüntüsünde (Resim-1-) gördüğünüz üzere kırmızı ile işaretlediğim yerde Y.ICI REF2YE 48 SAATTE DUSECEK,TR yazan yer bizim için önemli bu aşamadan sonra takibatımızı PTS den yapacağız buraya amazonun size vermiş olduğu takip numarası ile sorgulama yaptığınızda elinize yurtiçi kargoya ait takip numarası çıkacak (Resim-2-) ordada size Ref 2 numarası (kırmızı ile işaretli olan yer) verecek, artık bu numara ile yurtiçi kargo takip sistemi ile paketinizi takip edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere yurtdışından getirteceğiniz şeylerin maksimum 30 euro yu aşmaması gerek kuralı var, ama burada öyle bir durum söz konusu değil çünkü amazondan siz ürünü alırken ürünün fiyatına göre türkiyedeki gümrük masrafınıda ekliyor olması. Yani istediğiniz miktardaki ürünü getirebilirsiniz bu size kalmış ama ona göre vergi ödersiniz zaten ilk başta sizden bu yüzden tc kimlik numaranızı istiyorlar.

Benden şimdilik bu kadar 🙂 takıldığınız yer olursa

kerim.ayar[at]gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Resim-2-