Orta Doğu’da, Ürdün’de bulunan Petra, tarihi ve arkeolojik bakımdan önemiyle dikkat çeken bir antik kenttir. Wadi Musa bölgesine bağlı kent, Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki topraklar üzerinde yaklaşık 100 kilometrekarelik bir alanda yer alır. Adını Yunanca ‘taş’ anlamına gelen ‘petra’ kelimesinden alan kent, kadim uygarlıkların izlerini taşır. 1812’de İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından keşfedilerek Batı’nın dikkatini çeken Petra, saklı yollar arasında gizlenmiş, kayalara oyularak inşa edilmiş tiyatro, tapınak ve evlerin aralarında bulunduğu yapılardan oluşur. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine alınan kent, 2007’de de Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında gösterildi. Bu sebeple de Petra’nın ekonomisi neredeyse tümüyle turizme bağlı olarak sürdürülmekte. Güney Ürdünlü bir Arap topluluğu olan Nebatiler’e M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında başkentlik eden kent, bu işlevini Roma İmparatorluğu’nun M.S. 106’daki işgaline dek sürdürmüştür. Kentin Roma İmparatorluğu işgaline dek ayakta kalabilmesinin sebebi ise yarıklar arasına gizlenmiş yollarla ulaşılabilir olmasıdır. Bu yüzden uzun yıllar insanların kaçıp saklandığı bir yerleşim yeri olma özelliği göstermiştir. Daha sonrasında ekonomik sıkıntılar ve doğal afetler sebebiyle eski canlılığını kaybetmiştir. Kentin en gizemli yönü ise yapılış sebebidir. Petra’nın kral mezarlarını ve gizli bir hazineyi korumak amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir. Bu da kentin cazibe merkezi haline gelmesini güçlendirir. Bunun yanı sıra Petra’nın bulunduğu bölgede M.Ö. 10 bin yılına kadar yaşam izleri bulunur. Bu bulgular görünenin altında çok uzun bir tarihi geçmiş olduğuna işaret eder. Aynı zamanda semavi dinlerde Musa Peygamber’in Kızıldeniz’i ikiye yardığı düşünülen yerin de Petra’da olduğuna inanılır.

İkinci en görülmesi gereken yer ise; 822 adım yükseklikteki manastır… Etrafı vadilerle çevrili bu tepedeki yapı aklınızı başınızdan alacak. Hadrian Geçidi ve etrafındaki yapıları da mutlaka görmelisiniz. Geçitin taştan yapıların Nebatilerin krallarının mezarlarını korumak için yapıldığına inanılıyor. Ürdün toprakları içinde Wadi Musa bölgesine bağlı bulunan Petra Antik Kent, Kızıldeniz’in en kuzey ucu Akabe Körfezi’ne 130 kilometre mesafede yer alır. Ürdün’ün başkenti Amman, Petra’ya 250 kilometre uzaklıktadır.

Petra’ya Ne Zaman Gidilir? 

Petra her mevsim ziyaret edilmeye uygun bir kenttir. Ancak yaz aylarında sıcaklar oldukça yorucu olabilir. Hava sıcaklığı 36 dereceyi görse de nem yok denecek kadar azdır. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar aylarında Petra’yı ziyaret etmek daha keyi i olacaktır. Eğer iki günlük ya da günebirlik bir gezi planlıyorsanız haftanın iki günü ‘Petra by Night’ adı altında düzenlenen gece yürüyüşlerine denk getirmenizi tavsiye edilir.

Petra’ya Nasıl Gidilir?

Petra, en yakın havalimanı Akabe King Hussein’e 128 kilometre mesafededir. Buradan araçla iki saatte antik kente varmak mümkündür. Petra, Ürdün’ün başkenti Amman’a ise 250 kilometre uzaklıktadır. Buradan da araçla 3-4 saatlik bir sürede kente ulaşmanız mümkün. Amman Queen Alia Havalimanı’ndan mesafe ise direkt 213 kilometredir. Bu yol da yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kente aynı zamanda Mısır, İsrail, Suudi Arabistan komşu ülkeden de gidilebilir.